Jak na podzim?
Tipy na focení a úpravu fotografií

 

Podzim je tu. Barvy kolem nás se červenají a zlátnou, slunce není tak ostré a fotografům nastávají doslova fotografické žně.

Než se vydáte s foťákem objevovat vhodná zákoutí, podívejte se na tipy našich ambasadorů a nechte se inspirovat jejich podzimní tvorbou.

 
 
 

Tomáš Madaj
„Mlžná rána zajistí pohádkový vzhled."

Pro mou scenérii u řeky jsem po základní úpravě expozice použil nástroj Polarizace, která zvýrazní oblohu a vylepší vodní hladinu, dále jsem využil lokální úpravy barev na zvýraznění podzimní atmosféry a zbarvení krajiny, a nakonec jsem zvolil úpravu pomocí Luma křivky, díky které jsem vyvážil světlost bez zásahu do barev.

Tip: Nejlepší je focení ráno a v podvečer, kdy krajina není tak placatá a vytváří krásné stíny.

 
 
 
 

Upravujte jedním kliknutím

 

Zkuste navodit podzimní atmosféru pomocí presetu. Doporučujeme zkusit Vivid nebo Cold Orange.

 
 
 
 

Klára Mariňáková
„Experimentujte s barvami."

Fotku s mlokem jsem nejprve upravila v Editoru. Pomocí Elipsového výběru a Invertovat výběr jsem vyznačila část, se kterou chci dále pracovat. Po rozkliknutí Úprav a zvolení nástroje Rozmazat jsem upravila sílu Gaussovského rozmazání. Vše jsem uložila a v modulu Vyvolat jsem si ještě pohrála s barevností.

Tip: U podzimního focení jsou důležité barvy, proto se v postprodukci nebojte dbát na vyvážení sytosti a živosti barev.

 
 
 
 
 
 
 
 

Zdeňka Vrátná
„Viněta je základ."

Pokud ve fotce pracujete s postavou, je dobré si pomocí Štětcového filtru oddělit ty části, které by při úpravě mohly pohnout s přirozenou barvou pleti. Pak už můžete v klidu zvýrazňovat barvy podzimu. Já použila posun základních barev a změnu odstínu v Barevných korekcích. Úpravu jsem završila doladěním světlosti pomocí Luma křivky.

Tip: Pro docílení podzimních fotek v tajemném duchu použijte vinětu a nešetřete jí.

 
 
 

Vystavte své dílo

 

Ve vylepšeném modulu Vytvořit bude tvorba fotopředmětů hračkou.

 
 

Pavučiny, jezírka
nebo kaštany?

Přečtěte si další zajímavé tipy na focení.

 

Magazín

 
 
 
 

Daniel Kasal
„Věnujte potřebnou péči fototechnice."

Na podzim může fototechnika hodně trpět. Své přístroje po focení vždy nechávám řádně vyschnout. A když nemám zrovna prostor pro pořizování nových snímků, klidně upravím i fotky z léta. V modulu Vyvolat jsem použil Přechodový filtr a s pomocí Barevných korekcí přetvořil zelené stromy v podzimní nažloutlé listí.

Tip: Pokud máte možnost zkusit pořizovat snímky s dronem, jděte do toho. Získáte tak neobyčejné snímky.

 
 
 
 

Obarvěte listí

 

Díky lokálním úpravám můžete upravit jen vybrané části fotky a s nimi dále pracovat. Zbytek fotografie zůstane naprosto netknutý.